لینوکس یا ویندوز

لینوکس یا ویندوز ، یکی از سوالاتی است که اغلب توسط کاربران پرسیده می شود. کاربران اغلب گیج می شوند که کدامیک بهتر است و اختلاف نظر فراوانی میان کاربرانی که رابط گرافیکی را ترجیح می دهند و کاربرانی که دوست دارند با خط فرمان کار کنند وجود دارد.

لینوکس یا ویندوز

در این بخش میخواهم درباره تفاوت های لینوکس و ویندوز با در نظر گرفتن چندین پارامنر مانند کارایی ،قابل استفاده بودن، امنیت، استفاده اسان و دیگر موارد بحث کنیم تا تصویر بهتری از هر دو سیستم عامل داشته باشید. همچنین می خواهم مزایای لینوکس در مقابل دیگر سیستم عامل ها  را بررسی کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید کدامیک برای شما بهتر است.

تفاوت میان لینوکس و ویندوز

برای درک تفاوت میان لینوکس و ویندوز باید مختصری درباره هر دو سیستم عامل بدانیم و در ادامه این مقاله درباره ویژگی ها و گزینه های امنیتی هر کدام صحبت می کنیم.

سیستم عامل ویندوز چیست؟

ویندوز یک سیستم عامل گرافیکی است که توسط مایکروسافت عرضه شده است که همچنین به ویندوز مایکروسافت معروف است. چندین نسخه متفاوت از ویندوز تاکنون به بازار عرضه شده که نسخه کنونی ویندوز ۱۰ می باشد. اولین نسخه از ویندوز در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ معرفی شد که یک سیستم عامل گرافیکی مبتنی بر داس بود.
ویندوز مایکروسافت یک خانواده از سیستم عامل های متفاوت است که در ۲ نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی عرضه می شود .همچنین ویندوز یک نسخه برای کامپیوتر های سرور و یک نسخه برای کامپیوتر های کلاینت عرضه می کند.. اخرین نسخه ویندوز برای کامپیوتر های کلاینت ویندوز ۱۰ و برای کامپیوتر های سرور ویندوز سرور ۲۰۱۹ می باشد.
کار کردن با ویندوز اسان می باشد و عموما برای کاربرانی که دانش برنامه نویسی ندارند طراحی شده است بنابراین اغلب برای بیزینس ها و اهداف تجاری مختلف استفاده می شود.

سیستم عامل لینوکس چیست؟

لینوکیس یک سیستم عامل متن باز است و متن باز بودن ان را از دیگر سیستم عامل ها متمایز کرده است. متن باز یا اپن سورس بودن به این معنی است که شما می توانید لینوکس را با ویرایش سورس کدهای ان برای خود شخصی سازی کنید.
لینوکس توسط لینوکس توروالدز ساخته شد زیرا او می ساخت تا هسته یک سیستم عامل متن باز را بنویسد که همه بتوانند از ان استفاده کنند.
لینوکیس مجموعه ای از سیستم عامل ها است که بر پایه هسته لینوکس نوشته شده است. اولین نسخه از لینوکس در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. لینوکس اغلب برای سرور ها استفاده می شود اما نسخه دسکتاپ ان نیز خوب می باشد.

همچنین بخوانید  اموزش مقدماتی ویندوز 10 (قسمت 1)

اوبونتو ، دبیان و فدورا توزیع های معروف لینوکس می باشند. همچنین لینوکس SUSE ENTERPRISE و Redhat enterprise برای اهداف تجاری نوشته شده اند. توسط ویژگی اپن سورس ما می توانیم کدهای منبع لینوکس را تغییر دهیم و سیستم عامل متفاوتی بسازیم.

خب حالا بیایید درباره ویژگی ها و پارامترهای هر دو سیستم عامل صحبت کنیم تا تفاوت میان سیستم عامل ها را متوجه شوید.

فایل سیستم

تفاوت میان لینوکس و ویندوز

ویندز از درایو های متفاوتی مانند C: ,D:E:, و فولدرها برای ذخیره فایل استفاده می کند. اما لینوکس از یک ساختار درختی برای سازماندهی و ذخیره فایل ها استفاده می کند. ساختار فایل لینوکس با دایرکتوری ریشه شروع می شود و نقطه شزوع فایل سیستم است و با علامت “/”  مشخص می شود. هر چیزی مانند دستگاه ها ، دایرکتوری ها و فایل ها در لینوکس به اسم فایل شناخته می شود.
سه نوع فایل برای سیستم فایل لینوکس در دسترس می باشد.

 • فایل های عمومی
 • فایل های دایرکتوری
 • فایل دستگاه ها

فایل های عمومی سیستم لینوکس مانند زیر است.

ویندوز یا لینوکس

General files : فایل های عمومی شامل عکس ها ،متن ها ، متن های اسکی و فرمت باینری می باشد.
Directory file: فایل های دایرکتوری محلی برای ذخیره دیگر فابل ها می باشد. در ویندوز دایرکتوری ها به اسم پوشه شناخته می شود.
Device files: ویندوز دستگاه های جانبی مانند هارد دیسک و سی دی رام را با حروفی مانند :C: ,D نمایش می دهد اما در لینوکس دستگاه ها مانند یک فایل نمایش داده می شود مانند پارتیشن های هارد دیسک که به صورت dev/sda1, dev/sda2 و غیره نشان داده می شود. همه دستگاه ها در داخل دایرکتوری dev/ قرار داده می شود.

نام گذاری فایل ها

فایل های لینوکس case sensitive است ما می توانیم دو فایل با نام مشابه داشته باشیم یکی با حروف کوچک و دیگری با حروف بزرگ اما برعکس ویندوز به حروف بزرگ یا کوچک حساس نیست و نمی توانیم دو فایل با نام مشابه داشته باشیم.

کاربران

ویندوز چهار کاربر را پشتیبانی می کند.

 • Administrator
 • Standard
 • Child
 • Guest

در مقابل لینوکس سه نوع کاربر را پشتیبانبی می کند.

 • Regular
 • (Administrator(root
 • Service
 • Regular User

در لینوکس ، زمانی که لینوکس را روی سیستم نصب می کنیم کاربر عادی به صورت پیشفرض ساخته می شود. همه فایل های کاربر در داخل دایرکتوری “home” ذخیره می شود و یک کاربر عادی نمی تواند به پوشه های دیگر کاربر ها دسترسی داشته باشد.

همچنین بخوانید  اشنایی با کلیدهای میانبر ویندوز

Root User

جدای از کاربر عادی یک کابر ریشه (root) همچنین در حال نصب ساخته می شود. کاربر ریشه همچنین به اسم “Superuser” شناخته می شود. کاربر ریشه می تواند به فایل های محدود شده ،نصب نرم افزار و دیگر برنامه های کاربردی دسترسی داشته باشد.برای نصب نرم افزار یا ویرایش فایل های سیستمی و دیگر وظایف مدیریتی به دسترسی روت احتیاج داریم اما برای وظایف عمومی مانند ساخت فایل ،اجرای بازی،مرور اینترنت به دسترسی روت احتیاج نداریم.

Service user

لینوکس بیشتر به عنوان سیستم عامل سرور استفاده می شود. ارائه دهندگان خدمات مانند Apache ,squid برای افزایش امنیت از حساب سرویس استفاده می کنند.

نکته : نسخه اوبونتو دسکتاپ حساب سرویس ندارد و رگولار اکانت به اسم کاربر استاندارد شناخته می شود.

 • فهرست اصلی

سیستم عامل لینوکس برای هر کاربر یک فهرست اصلی جداگانه دارد. پرونده ها و دایرکتوری های ایجاد شده توسط  هر کاربر در یک فهرست داخلی خاص ذخیره می شوند و کاربر نمی تواند پرونده ها را در دایرکتوری  کاربر دیگری ذخیره کند ، زیرا دسترسی به فهرست کاربر دیگر مجاز نیست. به عنوان مثال ، دایرکتوری صفحه اصلی کاربر “ali” در زمان نصب به طور خودکار با عنوان “/home/ali/” ایجاد می شود.

سیستم عامل ویندوز همچنین دارای دایرکتوری های خانگی مختلف برای کاربران مختلف است. و به عنوان “C:\ documents “شناخته می شود.

 • دایرکتوری های دیگر

سیستم های لینوکس دارای یک ساختار درختی برای ذخیره فهرست ها هستند. در مقایسه ، ویندوز از درایوهای مختلفی برای ذخیره فهرست استفاده می کند. در ویندوز ، پرونده های سیستم و برنامه ها معمولاً در درایو “C” قرار می گیرند. اما در لینوکس ، پرونده های سیستم و برنامه در شاخه خاص آنها مانند پرونده های نرم افزاری در bin /، برنامه ها و پرونده های دستگاه در dev/ و پرونده های “boot”در پوشه  boot/ ذخیره می شوند.

 • کرنل

قسمت اساسی هر سیستم عامل هسته آن است، با دستگاه های سخت افزاری ارتباط برقرار می کند و عملکردهای دیگری مانند مدیریت فرآیند ، مدیریت پرونده و موارد دیگر را نیز انجام می دهد و سیستم عامل های مختلف هسته های مختلفی دارند.
لینوکس و ویندوز هسته متفاوتی دارند. هسته لینوکس یکپارچه است و فضای بیشتری مصرف می کند. در مقایسه ویندوز از میکروکرنل استفاده می کند و فضای کمتری مصرف می کند. اما کارایی ویندوز کمتر از لینوکس است. تفاوت اصلی بین هسته لینوکس و هسته ویندوز این است که ویندوز یک نرم افزار تجاری است در حالی که لینوکس یک نرم افزار منبع باز است.

 • قیمت
همچنین بخوانید  5 روش حذف فایل ها به صورت موقت یا دائم در ویندوز 10

لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است ، بنابراین تقریباً همه ابزارها و کتابخانه ها کاملاً رایگان هستند. توزیع گنو لینوکس را می توان به سادگی به صورت رایگان بارگیری کرد. با این حال ، برخی از شرکت ها برای توزیع لینوکس خود پشتیبانی پولی ارائه می دهند اما نرم افزار اصلی هنوز رایگان است.

هزینه کپی مجوز ویندوز معمولاً بین ۹۹ تا ۱۹۹ دلار است. مایکروسافت در حال حاضر پشتیبانی از نسخه های قبلی را متوقف کرده است. آخرین نسخه ویندوز ۱۰ ، با قیمت ۱۳۹ دلار در دسترس است.

پارامترها لینوکس ویندوز
دسترسی(َAccess) کاربران می توانند به کدهای منبع هسته لینوکس دسترسی داشته باشد و کرنل را برای نیاز خود دستکاری کنید. کاربران نمی توانند به کدهای منبع دسترسی داشته باشند.
تنوع نسخه ها لینوکس توزیع های مختلفی دارد که بسیار قابل تنظیم هستند. ویندوز گزینه های کمتری برای شخصی سازی دارد.
خط فرمان رابط خط فرمان معمولا به اسم ترمینال شناخته می شود و برای کارهای مدیریتی و روزمره استفاده می شود. ویندوز یک خط فرمان دارد ولی به قدرتمندی ترمینال لینوکس نیست.
نصب پروسه نصب لینوکس کمی سخت می باشد ولی زمان نصب ان از ویندوز کمتر است. نصب ویندوز اسان است ولی زمان نصب ان از لینوکس بیشتر است.
استفاده اسان در لینوکی استفاده از ترمینال بیشتر از رابط گرافیکی است. ویندوز با یک رابطه گرافیکی عرضه می شود که کار با ان را اسان می کند.
قابلیت اطمینان لینوکس بسیار قابل اطمینان و امن است. ویندوز به اندازه لینوکس قابلیت اطمینان نیست.
پشتیبانی لینوکس پشتیبانی خوبی دارد که شامل انجمن های بزرگی از فروم کاربران و جستجو های انلاین  می باشد. ویندوز نیز پشتیبانی خوبی دارد که به صورت رایگان و پولی می باشد.
به روز رسانی لینوکس دسترسی کامل به کاربران برای به روزرسانی می دهد. کاربر می تواند هر موقع که نیاز داشت لینوکس را به روز رسانی کند همچنین زمان کمتری برای به روز رسانی احتیاج دارد. اپدیت های ویندوز مزاحم هستند و هر زمانی ممکن است ارائه شود اپدیت ان زمان زیادی طول می کشد  و به صورت خودکار اپدیت می شود و کاربرکنترل کمی روی ان دارد.
امنیت لینوکس از ویندوز امن تر است. برای هکرها سخت است که حفره ای روی ان پیدا کنند. ویندوز کمتر از لینوکس امن است هکرها بیشتر ویندوز را برای بد افزار و ویروس مورد هدف قرار می دهند. ویندوز بدون نصب انتی ویروس اسیپ پذیر است.
لایسنس لینوکس زیر لایسنس GPL(GNU GENERAL PUBLIC LICENCE) توزیع می شود. ویندوز زیر یک توزیع تجاری عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *