UEFI یا BIOS

UEFI یا BIOS : که دو نوع مختلف میان افزار (Firmware) روی مادربرد هستند. برخی از کاربران در مورد این دو میان افزار اشتباه می کنند. در این پست ،  با قرار دادن یک UEFI در مقابل BIOS تفاوت های اصلی بین UEFI و BIOS را به شما نشان خواهم داد.

امروزه ، بسیاری از کاربران برای راه اندازی ویندوز از UEFI استفاده می کنند زیرا دارای مزایای قابل توجهی مانند فرآیند راه اندازی سریعتر و پشتیبانی از هارد دیسک های بزرگتر از ۲ ترابایت ، ویژگی های امنیتی بیشتر و غیره است. اگرچه UEFI پیشرفته تر و قدرتمندتر از BIOS است ، اما بسیاری از کاربران عادی ممکن است ندانند که چیست و چه تفاوتی با BIOS دارد. بنابراین ، UEFI چیست؟

 

UEFI چیست ؟

UEFI مخفف (Unified Extensible Firmware Interface) است که یک رابط میان افزار (firmware) برای رایانه ها است و به عنوان واسطی برای اتصال میان افزار رایانه به سیستم عامل به کار می رود. برای شروع اولیه اجزای سخت افزاری و شروع سیستم عامل ذخیره شده روی درایو هارد دیسکهنگام راه اندازی رایانه استفاده می شود.

UEFI دارای بسیاری از ویژگی ها و مزایای جدیدی است که نمی توان از طریق BIOS سنتی به دست آورد و هدف آن جایگزینی کامل با BIOS در آینده است.

UEFI تمام اطلاعات مربوط به مقداردهی اولیه و راه اندازی را در یک فایل efi ذخیره می کند ، فایلی که در یک پارتیشن مخصوص به نام EFI System Partition)ESP) ذخیره شده است. پارتیشن ESP همچنین شامل برنامه های بوت لودر برای سیستم عامل نصب شده روی رایانه است.

پارتیشن ، UEFI می تواند مستقیماً سیستم عامل را بوت کرده و فرآیند خودآزمایی BIOS را ذخیره کند ، که دلیل مهمی برای راه اندازی سریعتر UEFI است.

توجه: برخی از کاربران رایانه، از بوت UEFI استفاده می کنند اما هنوز هم از آن به عنوان “BIOS” یاد می کنند ، که ممکن است برخی افراد را گیج کند. حتی اگر رایانه شخصی شما از اصطلاح “BIOS” استفاده کند ، بیشتر رایانه های شخصی مدرنی که امروزه خریداری می کنید از سیستم عامل UEFI به جای BIOS استفاده می کنند. برای تشخیص UEFI و BIOS ، برخی از آنها سیستم عامل UEFI را UEFI BIOS می نامند و BIOS را Legacy BIOS یا BIOS سنتی می نامند.

 

دسترسی به UEFI در ویندوز ۱۰

هنگامی که شما نیاز به نصب ویندوز ۱۰ یا تعمیر مشکل بوت ویندوز ۱۰ را دارید ، مردم همیشه به شما می گویند که برای تغییر تنظیمات راه اندازی ، باید به BIOS بروید و به درایو USB بروید یا اواویت بوت CD / DVD را تغییر دهید. اگر رایانه شما از سیستم عامل UEFI استفاده می کند ، چگونه می توانید از windows 10 وارد UEFI شوید؟

همچنین بخوانید  تغییر تصویر پس زمینه ویندوز 7

اگر می خواهید به UEFI Windows 10 دسترسی پیدا کنید ، زمانی که رایانه شما شروع به کار می کند نیاز نیست کلیدی را فشار دهید زیرا رایانه های مجهز به UEFI اکنون خیلی سریع تر راه اندازی می شوند و زمان بسیار کمی برای انجام آن نیاز دارند. بنابراین می توانید مراحل زیر را برای دسترسی به UEFI در ویندوز ۱۰ انجام دهید.

 1. روی منوی شروع Windows راست کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید . سپس Update and Security را انتخاب کنید .

بایوس یا یو ای اف ای

 2. در این پنجره ، Recovery را انتخاب کنید. در بخش Advanced startup، روی Restart now کلیک کنید . سپس سیستم راه اندازی می شود.

UEFI یا BIOS

۳. روی Troubleshoot کلیک کنید .

BIOS یا UEFI

 4. گزینه Advanced options را برای ورود به صفحه بعدی انتخاب کنید.

uefi-vs-bios

 5. پس از آن ، UEFI Firmware Settings را انتخاب کنید.

uefi-vs-bios

۶. روی Restart کلیک کنید تا سیستم راه اندازی شود و وارد پنجره UEFI شوید.

uefi یاbios
رایانه های شخصی مختلف با UEFI ، دارای پنجره ها و ویژگی های مختلفی هستند و این توسط سازنده رایانه شخصی شما تعیین می شود ، اما اصول اولیه در هر رایانه شخصی یکسان است.

 

BIOS چیست ؟

BIOS مخفف (Basic Input / Output System) است که با نام BIOS ، ROM BIOS یا PC BIOS نیز شناخته می شود. این یک میان افزار است که روی تراشه مادربرد رایانه تعبیه شده است. این یک میان افزار غیر فرار است که به این معنی است که تنظیمات آن حتی پس از خاموش شدن کامپیوتر از بین نمی روند یا تغییر نمی کنند.

درک نحوه کار BIOS کار سختی نیست. وقتی کامپیوتر شما راه اندازی می شود ، BIOS اجزای سخت افزاری رایانه را بارگیری و اجرا می کند و مطمئن می شود که آنها به درستی کار می کنند. سپس بوت لودر را بارگیری می کند تا ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری که نصب کرده اید را راه اندازی کند.

آنچه باید بدانید این است که BIOS باید در حالت پردازنده ۱۶ بیتی اجرا شود و فقط ۱ مگابایت فضای لازم برای اجرا دارد. در این حالت ، در راه اندازی همزمان چندین دستگاه سخت افزاری با مشکل روبرو می شود و منجر به کندتر شدن فرآیند راه اندازی تمام رابط های سخت افزاری و دستگاه های موجود در رایانه مدرن می شود.

اگرچه BIOS کمی قدیمی است. هنوز هم برخی از کاربران از BIOS استفاده می کنند ،خصوصاً برای کاربرانی که سالهاست از رایانه خود استفاده می کنند. بعضی اوقات اگر مشکلی در راه اندازی سیستم وجود داشته باشد ، باید برای تغییر ترتیب بوت به BIOS مراجعه کنید پس چگونه می توان به BIOS دسترسی پیدا کرد؟

همچنین بخوانید  اشنایی با کلیدهای میانبر ویندوز

 

چگونه وارد تنظیمات بایوس شویم؟

بسته به رایانه یا مادربرد شما دسترسی به ابزار راه اندازی BIOS از طرق مختلف قابل انجام است. در حالت عادی  هنگامی که کامپیوتر بوت می شود با فشار دادن یک کلید خاص مانند Delete یا F2 یاEsc می توانید به BIOS دسترسی پیدا کنید. کلید دسترسی به BIOS با توجه به انواع مختلف کامپیوتر ها می تواند متفاوت باشد.

تنظیمات بایوس
در صفحه تنظیمات BIOS ، می توانید تنظیمات مختلفی مانند پیکربندی سخت افزار رایانه ، زمان سیستم و ترتیب بوت و غیره را پیکربندی کنید. نتایج تنظیمات در حافظه مادربرد ذخیره می شود. پس از این ، می توانید رایانه خود را راه اندازی کنید و BIOS با تنظیمات ذخیره شده رایانه پیکربندی می شود.

 

UEFI یا BIOS

در مقایسه با BIOS ، UEFI مزایای زیر را دارد:

۱. UEFI کاربران را قادر می سازد تا درایوهای بزرگتر از ۲ ترابایت را کنترل کنند ، در حالی که BIOS قدیمی نمی توانست درایوهای ذخیره سازی بزرگ را اداره کند.

۲. UEFI بیش از ۴ پارتیشن Primery با یک جدول پارتیشن GUID پشتیبانی می کند.

۳- رایانه هایی که از میان افزار UEFI استفاده می کنند نسبت به BIOS سریعتر راه اندازی می شوند. بهینه سازی و پیشرفت های مختلف در UEFI می تواند به سیستم شما کمک کند تا سریعتر از قبل بوت شود.

۴- UEFI از راه اندازی ایمن پشتیبانی می کند ، به این معنی که می توان اعتبار سیستم عامل را بررسی کرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ بدافزاری با روند راه اندازی اجرا نمی شود.

۵. UEFI از عملکرد شبکه در سیستم عامل UEFI پشتیبانی می کند ، که به عیب یابی از راه دور و پیکربندی UEFI کمک می کند.

۶. UEFI دارای رابط کاربری گرافیکی ساده تری است و همچنین دارای منوهای تنظیم بسیار بیشتری از BIOS قدیمی است.

پس از خواندن مطالب بالا ، ممکن است دریابید که UEFI مزایای بسیاری نسبت به BIOS دارد. و به دلیل این مزایا است که UEFI به عنوان جانشین BIOS در نظر گرفته می شود.

با این حال ، UEFI توسط همه رایانه ها یا دستگاه ها پشتیبانی نمی شود. برای استفاده از میان افزار UEFI  سخت افزار کامپیوتر شما باید از UEFI پشتیبانی کند. علاوه بر این دیسک سیستم شما باید یک دیسک GPT باشد. در غیر این صورت ، باید دیسک MBR را با  به دیسک GPT تبدیل کنید. تا بتوانید کامپیوتر خود را با حالت UEFI راه اندازی کنید.

همچنین بخوانید  غیر فعال کردن فایروال در نسخه های مختلف ویندوز

نکته: اگر رایانه شما از میان افزار UEFI پشتیبانی نمی کند ، باید سخت افزار جدیدی را خریداری کنید که از UEFI پشتیبانی کند.

 

سوالات متداول UEFI

 

 تفاوت بین UEFI و BIOS چیست؟

BIOS و UEFI دو رابط میان افزار برای راه اندازی سیستم عامل برای رایانه ها هستند. BIOS از Master Boot Record )MBR) برای ذخیره اطلاعات مربوط به داده های هارد دیسک استفاده می کند در حالی که UEFI از جدول پارتیشن GUID (GPT) استفاده می کند. در مقایسه با BIOS ، UEFI قدرتمندتر است و از ویژگی های پیشرفته تری برخوردار است. این آخرین روش راه اندازی کامپیوتر است که برای جایگزینی BIOS طراحی شده است. به طور خلاصه ، UEFI جانشین BIOS است.

از UEFI یا BIOS استفاده کنم؟

امروزه ، UEFI به تدریج جای BIOS سنتی را در اکثر رایانه های مدرن می گیرد زیرا دارای ویژگی های امنیتی بیشتری نسبت به حالت BIOS قدیمی است و همچنین سریعتر از سیستم های Legacy بوت می شود. اگر رایانه شما از میان افزار UEFI پشتیبانی می کند ، باید دیسک MBR را به دیسک GPT تبدیل کنید تا از بوت UEFI به جای BIOS استفاده کنید. با این حال ، اگر از کامپیوتری که فقط از BIOS پشتیبانی می کند استفاده می کنید ، باید از حالت BIOS قدیمی کامپیوتر استفاده کنید.

 UEFI چیست؟

حالت بوت UEFI به فرآیند بوت استفاده شده توسط سیستم عامل UEFI اشاره دارد . UEFI تمام اطلاعات مربوط به مقداردهی اولیه و راه اندازی را در یک فایل .efi ذخیره می کند که در یک پارتیشن مخصوص به نام EFI System Partition (ESP) ذخیره می شود. در طی مراحل POST ، سیستم عامل UEFI تمام دستگاه های ذخیره سازی قابل بوت که به سیستم متصل هستند را برای یک جدول پارتیشن GUID معتبر (GPT) اسکن می کند.
سیستم عامل UEFI ، UEFI را اسکن می کند تا یک پارتیشن دارای EFI برای راه اندازی پیدا کند. اگر پارتیشن قابل بوت EFI پیدا نشود ، ممکن است سیستم عامل به روش قدیمی Legacy Boot برگردد. اگر بوت UEFI و بوت Legacy از کار بیفتند ، ممکن است پیام خطای خرابی راه اندازی دیسک را دریافت کنید

مزایای UEFI چیست؟

بوت UEFI دارای مزایای بسیاری نسبت به BIOS است. به عنوان مثال ، UEFI از تعداد نامحدود پارتیشن و از دیسک بزرگتر از ۲ ترابایت پشتیبانی می کند. رایانه هایی که از سیستم عامل UEFI استفاده می کنند می توانند سریعتر از BIOS بوت شوند ، زیرا هیچ کد جادویی به عنوان بخشی از فرایند راه اندازی نباید اجرا شود. UEFI همچنین دارای ویژگی های امنیتی پیشرفته تری مانند راه اندازی ایمن است که به امنیت بیشتر رایانه شما کمک می کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *