SSD یا HDD : ارزیابی مقدماتی محبوب ترین حافظه های ذخیره سازی

SSD یا HDD: با افزایش تولید و همچنین مصرف داده ها ، تقاضا برای راه حل های ذخیره سازی در چند دهه گذشته افزایش یافته است. این افزایش تقاضا منجر به افزایش ظرفیت ، عملکرد و انعطاف پذیری دستگاه های ذخیره داده شده است. بسته به ظرفیت ، عملکرد و سایر عوامل ، دستگاه های ذخیره سازی مختلفی برای انتخاب وجود دارد.

با این حال ، درایو های (SSD) و درایوهای هارد دیسک (HDD) از جمله دستگاه های ذخیره سازی محبوب امروزی هستند. SSD ها دستگاه های ذخیره سازی با فناوری ذخیره سازی اطلاعات جدیدتر هستند در حالی که HDD ها بر اساس اصول ذخیره سازی اطلاعات مغناطیسی کار می کنند.

در این مقاله ، ما در مورد درایوهای SSD و HDD ، مزایا و معایب آنها و تفاوت SSD با HDD توضیح خواهیم داد. این به شما کمک می کند تا بر اساس نیاز خود ، گزینه مناسب را انتخاب کنید. علاوه بر این ، ما همچنین در مورد دلایل از دست دادن داده ها در SSD و HDD ، و راه های بازیابی اطلاعات از چنین دستگاه هایی بحث خواهیم کرد.

SSD چیست؟

یک درایو SSD اطلاعات را بر روی تراشه های حافظه فلش ذخیره می کند. داده ها به صورت بارهای الکتریکی ذخیره می شوند. SSD ها قطعات متحرک ندارند که باعث دوام بیشتر آنها می شود.

SSD یا HDD کدام بهتر است؟

مزایای SSD

در مقایسه با HDD انرژی کمتری مصرف می کند.
از آنجا که قطعات متحرک ندارد ، هنگام کار کردن لرزش و صدایی ایجاد نمی کند.
SSD بسیار سریعتر از HDD است.
کمتر در معرض آسیب های جسمی هستند زیرا قطعات متحرک ندارند.


معایب SSD

SSD ها گران هستند
ترانزیستورهای پرسرعت باعث ایجاد گرما در SSD می شوند.
بازیابی اطلاعات SSD ها پرهزینه و پیچیده است.
بالاترین واحد ذخیره سازی موجود برای SSD کمتر از یک HDD متوسط است.


HDD چیست؟

HDD ها دستگاه ذخیره اطلاعات مغناطیسی هستند. آنها از اجزای مکانیکی مانند دیسک ، هد خواندن ، نوشتن و غیره تشکیل شده اند. HDD همچنان محبوب ترین دستگاه ذخیره سازی در بین اکثر کاربران است آنها ظرفیت ذخیره سازی بسیار زیادی را ارائه می دهند و ارزان هستند.

SSD یا HDD

مزایای HDD

HDD یک گزینه اقتصادی برای کاربران است.
بازیابی اطلاعات به دلیل در دسترس بودن ابزارها و تکنیک ها آسان است.
HDD ظرفیت ذخیره سازی بسیار زیادی را ارائه می دهد.


معایب HDD

به دلیل تأخیر چرخش دیسک ، دسترسی به داده ها زمان بر است.
برای عملکرد برق بیشتری از SSD مصرف می کند.
هنگام استفاده صدا و لرزش ایجاد می کند.
زمان باز شدن و راه اندازی پرونده در مقایسه با SSD بیشتر است.

همچنین بخوانید  رایانش ابری چیست؟


مقایسه : SSD یا HDD

در این بخش ، ما SSD ها را با HDD بر اساس برخی از فاکتورهای اصلی مانند ظرفیت ذخیره سازی ، سرعت ، هزینه و قابلیت اطمینان مقایسه کرده ایم. مقایسه ای که در اینجا آورده شده است به شما کمک می کند تا در انتخاب درایو طبق ترجیح خود تصمیم درستی بگیرید.

۱.ظرفیت ذخیره سازی

اگر به دنبال فضای ذخیره سازی گسترده هستید ، HDD ها برتری دارند. HDD ها با ظرفیت های مختلف از ۴۰ گیگابایت تا ۱۲ ترابایت در دسترس هستند. علاوه بر این ، حتی ظرفیت های بیشتری برای استفاده در شرکت وجود دارد.

SSD یا HDD

حافظه های SSD نیز با ظرفیت های مختلف در دسترس هستند ، اما یک حافظه SSD با ظرفیت داده شده بسیار گرانتر از HDD با ظرفیت تقریباً یکسان است.

هنگامی که انگیزه اصلی شما ذخیره مقدار زیادی داده است ، HDD انتخاب بهتری نسبت به SSD است.

۲.سرعت

هارد دیسک کامپیوتر شامل یک صفحه گرد یا دیسک است که با یک لایه ماده مغناطیسی پوشانده شده است. داده ها روی این فیلم مغناطیسی ذخیره می شوند. دیسک می چرخد و از یک هد مغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده استفاده می شود. سرعت چرخش دیسک یا پلاتر ، اندازه گیری شده در دور در دقیقه (RPM) – تا حد زیادی زمان خواندن ، نوشتن را تعیین می کند. به عنوان مثال ، یک درایو دیسک سخت SATA III با دور ۵۴۰۰ دور در دقیقه سرعت خواندن ، نوشتن حدود ۱۰۰ مگابایت در ثانیه دارد ، در حالی که برای یک درایو ۷۲۰۰ دور در دقیقه حدود ۱۵۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود.

سرعت مدل های مختلف HDD:

دور در دقیقهنوع رابطدرایو HDD
۷,۲۰۰SATA 6GbpsSeagate BarraCuda
۷,۲۰۰SATA 6GbpsToshiba X300
۱۰,۰۰۰SATA 6GbpsWD VelociRaptor
۵۴,۰۰SATA 6GbpsWD Blue Desktop
۷,۲۰۰SATA 6GbpsSeagate Firecuda Desktop


از طرف دیگر ، فناوری خواندن ، نوشتن داده در SSD ها کاملاً با HDD متفاوت است. آنها از دیسک چرخان برای خواندن ، نوشتن داده ها استفاده نمی کنند و از این رو هرگز تأخیر ناشی از چرخش دیسک پیش نمی آید.

علاوه بر این ، پرونده ها به صورت پراکنده در سراسر سلول ها نوشته می شوند. دسترسی همزمان به هر سلول که به معنای خواندن داده با سرعت بیشتری است.

همچنین بخوانید  کامپیوتر به زبان ساده چیست؟

متوسط سرعت خواندن و نوشتن SSD با اتصال SATA III به ترتیب حدود ۵۵۰ مگابایت در ثانیه و ۵۲۰ مگابایت در ثانیه است. برخی از SSD ها حتی ممکن است سرعت ۶۰۰ مگابایت در ثانیه را ارائه دهند.

بعلاوه ، اتصال SSD با رابط سریعتر مانند PCIe سرعت آن را حتی بیشتر می کند. سرعت متوسط SSD های PCIe در حدود ۱.۲ گیگابایت بر ثانیه تا ۱.۴ گیگابایت بر ثانیه است و حتی برخی از SSD های سطح بالا می توانند سرعتی معادل ۲.۲ گیگابایت بر ثانیه را ارائه دهند.

برخی از درایوهای SSD که بخاطر سرعتشان معروف هستند.

سرعت SSDنوع رابطSSD
۵۶۰MB/s read (256GB)
(۵۵۰MB/s write (256GB
SATA III 6 GbpsSamsung 850 Pro
۵۶۰MB/s read
۵۱۰MB/s write
SATA III 6 GbpsCrucial MX500
۵۵۰MB/s read
۵۲۰MB/s write
SATA III 6 GbpsSanDisk Extreme Pro
(۵۶۰MB/s read (256G
(۴۶۰MB/s write (512GB
SATA III 6 GbpsTranscend SSD370
۵۵۰MB/s read
۵۱۰MB/s write
SATA III 6 GbpsSanDisk Extreme II

۳. هزینه

در حالی که یک دستگاه ذخیره سازی را انتخاب می کنید اولین چیزی که ممکن است به ذهن شما خطور کند هزینه درایو است. به طور معمول ، برای یک ظرفیت مشخص ، SSD بسیار گران تر از HDD است. ظرفیت بزرگتری را با قیمت بسیار کمتری دریافت خواهید کرد.

با این حال ، اگر یک معامله متعادل می خواهید ، می توانید به SSD های SATA III قدیمی بروید که دارای سرعت مناسب و دوام خوبی هستند. سازگار با جیب هستند زیرا بسیار ارزان تر از SSD های PCIe یا M2 هستند و در مقایسه با برخی دیسک های HDD با ظرفیت مشابه بسیار گران نیستند.

۴.قابلیت اطمینان و دوام

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که قابلیت اطمینان یا طول عمر درایوها به آنها بستگی دارد ، مانند مقدار داده های نوشته شده در طول زمان ، نحوه بکار بردن هارد ، شرایط محیطی ، سن درایو و غیره.

SSD می تواند تعداد محدودی چرخه نوشتن را در مقایسه با HDD حفظ کند که در حالت ایده آل محدودیت خواندن ، نوشتن ندارد. این نشان می دهد که SSD پس از عبور از محدوده تعداد چرخه نوشتن شروع به خرابی می کند. اما باید توجه داشت که مصرف کننده MLC SSD دارای محدودیت چرخه نوشتن بین ۳۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ است که عدد بالایی است. چرخه نوشتن برابر با چرخه نوشتن از یک برنامه نیست. از این رو ، SSD هایی که دارای حداقل چرخه نوشتن هستند ، حتی اگر بیش از ۲۰۰۰ گیگابایت داده در سال بنویسید ، سالها نیز دوام می آورند.

همچنین بخوانید  اشنایی با نرم افزار و انواع ان

SSD ها مانند HDD قطعات متحرک ندارند. بنابراین ، آنها در معرض آسیب های جسمی نیستند. SSD ها را می توان از نظر قابلیت جابجایی قابل اطمینان تر دانست زیرا احتمال آسیب دیدن آنها کمتر است.

علاوه بر این ، شرایط محیطی و عمر درایو نیز در مورد سلامتی آن تصمیم می گیرد. عواملی مانند دما و رطوبت در این درایو ها تأثیر دارد. رطوبت منجر به اکسیداسیون فلزات درون درایوها می شود. افراد تصور می کنند داده های ذخیره شده در این درایوها برای همیشه ماندگار هستند که واقعیت ندارد. داده های ذخیره شده در هارد دیسک کاهش می یابد و همچنین داده های درایو SSD با سرعت بیشتری روبرو می شوند ، زیرا SSD ها داده ها را به عنوان بارهای الکتریکی ذخیره می کنند که با افزایش عمر از بین می روند.

جدول زیر برخی تفاوت های SSD و HDD را نشان می دهد:

پارامترهای کلیدیHDDSSD
زمان دسترسی۵.۵~۸.۰ ms۰.۱ میلی ثانیه
عملکرد I/OUp to 400 io/s۶۰۰۰ io/s
قابلیت اطمینان %Failure Rate 2~5 Failure Rate 0.5%
ذخیره انرژیبین ۶ تا ۱۵ وات مصرف می کندبین ۲ و ۵ وات مصرف می کند
توان پردازندهمیانگین انتظار %۷میانگین زمان انتظار %۱ است
زمان درخواست ورودی، خروجیزمان متوسط ​​۴۰۰ ~ ۵۰۰ میلی ثانیه استزمان متوسط ​​خدمات ۲۰ میلی ثانیه
نرخ پشتیبان گیری۲۰ ~ ۲۴ ساعت۶ ساعت


قبل از انتخاب SSD یا HDD ، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

برای چه هدفی می خواهید از درایو استفاده کنید؟
چه مقدار پول حاضرید پول خود را بدست آورید؟
در کدام شرایط محیطی می خواهید درایو را حفظ کنید؟
چگونه می خواهید آن را اداره کنید؟


از دست دادن داده ها و بازیابی اطلاعات

از دست دادن داده ها برای SSD و HDD معمول است. به دلایل مختلفی از جمله نفوذ ویروس ، خرابی درایو ، آسیب جسمی و غیره ممکن است داده های ذخیره شده در این درایوها را از دست دهید.

در هارد دیسک ها ، دلیل اصلی از دست دادن اطلاعات ، خرابی جسمی درایو و ساییدگی و پارگی طبیعی آن است. در حالی که SSD ها کمتر در معرض آسیب های جسمی هستند ، اما ممکن است دارای بد سکتور شوند که منجر به از دست دادن داده ها شود.

اگر به هر دلیلی داده های SSD و HDD را از دست داده باشید ، امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. با این حال ، سطح پیچیدگی متفاوت است.

بازیابی اطلاعات SSD پیچیده تر از بازیابی اطلاعات HDD است . درایو SSD دارای قطعات مکانیکی مانند درایوهای دیسک سخت نیست. بسیاری از چالش های فنی که فقط در درایوهای SSD وجود دارد.

الگوریتم هایی که آدرس منطقی را به مکان رسانه فیزیکی ترسیم می کنند ، براساس ساخت و مدل SSD متفاوت است.

استفاده از فناوری کنترل کننده در درایوهای SSD ، بازیابی اطلاعات SSD را پیچیده تر می کند.

نتیجه نهایی

دنیای ذخیره اطلاعات در حال تغییر است. بارهای متنوع و همچنین پیچیده ای (CRM ، پایگاه داده ، داده کاوی و غیره) را ایجاد کرده است. سطح بارهای کاری و گزینه های زیرساختی نیاز به دستگاه های ذخیره سازی با طیفی از عملکرد ، ظرفیت ، ویژگی های دستگاه ، فاکتورهای شکل و قیمت را ایجاد کرده است.

هر دو HDD و SSD برای ماندن در اینجا هستند و نقش مهمی را در هر دو تنظیمات داده های بزرگ و سریع بازی خواهند کرد. ممکن است شاهد کاهش قیمت SSD باشیم و نوآوری ها امکانات جدیدی برای بهبود راه حل های ذخیره داده فراهم کند. بعلاوه ، ممکن است در آینده شاهد افزایش سرعت HDD ها باشیم.

One thought on “SSD یا HDD: مقایسه عملکرد حافظه SSD در مقابل HDD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *