رفع مشکل بوت نشدن ویندوز ۱۰


آیا می دانید دلایل مشکل بوت نشدن ویندوز ۱۰ چیست؟ هنگام راه اندازی رایانه ، ممکن است پیام خطایی با عنوان “DISK BOOT FAILURE، INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER” را دریافت کنید. چگونه این مسئله را می توان حل کرد؟ حالا ، شما جای درستی آمده اید. ما شش مرحله را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید مشکل خود را حل کنید.

دلایل مشکل بوت نشدن ویندوز ۱۰


به طور خلاصه دلایل خطای DISK BOOT FAILURE ویندوز ۱۰ می تواند یکی از دلایل زیر باشد.

۱. ترتیب راه اندازی BIOS نادرست است: این بیشترین دلیل ممکن برای خرابی دیسک حافظه SSD است. معمولاً BIOS سعی می کند دستگاه بوت را با ترتیب بوت مرتب شده پیدا کند. و اگر یک درایو اشتباه به عنوان درایو پیشفرض بوت شده باشد خرابی راه اندازی دیسک ویندوز ۱۰ رخ می دهد.
۲. کابلهای داده معیوب: اگر از کابل داده برای سالها و برای چندین رایانه استفاده شده باشد ، ممکن است دلیل خرابی دیسک بوت باشد.

۳. هارد دیسک آسیب دیده: شاید هارد دیسک به دلیل حمله ویروس ، قطعی برق ، خطای خواندن و نوشتن آسیب دیده باشد . برای بوت موفقیت آمیز باید خطاها بررسی و برطرف شود.

نکته: قبل از اقدام به رفع خرابی دیسک بوت ویندوز ۱۰ ، بهتر است از پرونده های خود بکاپ بگیرید.

بیایید در مورد چگونگی رفع مشکل بوت نشدن ویندوز ۱۰ صحبت کنیم. می توانید از مراحل زیر برای حل این مشکل استفاده کنید.

۱: جدا کردن دستگاههای تازه متصل شده


ما به شما پیشنهاد می کنیم برای رفع مشکل بوت نشدن ویندوز قبل از هر چیز همه هارد دیسک هایی که اخیرا به کامپیوتر متصل کرده اید مانند درایوهای فلش USB ، وب کم ، چاپگر و مانیتور را جدا کنید و فقط دستگاه های مورد نیاز برای عملکرد عادی سیستم، مانند درایو بوت ، صفحه کلید و ماوس را نگه دارید. سپس رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید و ببینید مشکل حل شده است یا نه.

۲: تغییر درایو بوت

شما باید وارد BIOS شوید و بررسی کنید که گزینه اصلی بوت هارد دیسک اصلی باشد ( که سیستم عامل روی ان نصب شده است) در غیر این صورت ، باید ترتیب بوت را تغییر دهید، برای انجام ان مراحل زیر را دنبال کنید.

همچنین بخوانید  UEFI یا BIOS

مرحله ۱. رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و به پیام برنامه BIOS مانند Press DEL to enter Setup توجه کنبد و هر کلیدی که در پیام نمایش داده شد را فشار دهید تا وارد Setup شوید.
مرحله ۲. وقتی وارد برنامه BIOS Setup شدید ، گزینه های ذکر شده را به صورت افقی در بالای صفحه مشاهده می کنید . تب بوت را پیدا کنید که می تواند بتامهای Boot ، Boot Order ، Boot Options یا حتی در Advanced Options باشد که در همه برنامه های BIOS یکسان نیستند ، اما مشابه هستند.

مرحله ۳. تمام سخت افزارهای متصل به مادربرد در آنجا لیست می شوند. اکنون تربیت آنها را مشاهده کنید و مطمئن شوید که درایو حاوی سیستم عامل در رتبه اول قرار دارد یا به عنوان اولین دستگاه بوت انتخاب شده باشد.
مرحله ۴. تغییرات موجود در ابزار BIOS را ذخیره کرده و از آن خارج شوید.

مرحله ۵. کامپیوتر خود را با ترتیب بوت جدید راه اندازی کنید و ببینید آیا پیام “disk boot failure insert system disk and press enter” ناپدید می شود.


اگر دیسک سخت سیستم شما در تنظیمات Boot یافت نمی شود ، پس برای خود مشکل سخت افزاری پیش آمده است ، در حال حاضر ابتدا کابل های SATA را بررسی کنید.

اگر کابل SATA یدکی دارید ، سعی می کنید کابل مورد استفاده را جایگزین کنید و ببینید آیا خرابی بوت دیسک همچنان ادامه دارد یا خیر. در صورت نداشتن لوازم یدکی ، ببینید آیا هارد دیسک های دیگر شما شناسایی شده است یا خیر. کابل آن را خارج کرده و از آن برای جایگزینی کابل معیوب برای آزمایش استفاده کنید.

و اگر تعویض کابل SATA کار کرد ، باید یک کابل جدید برای درایو بوت بخرید. اما اگر این تفاوتی ایجاد نکرد ، این مسئله دردناک خواهد بود زیرا ممکن است هارد دیسک شما خراب باشد

۳: از ابزار Windows Startup Repair استفاده کنید


۱. کامپیوتر خود را با سی دی نصب ویندوز بوت کنید. سپس در پنجره اول نصب ویندوز ، روی گزینه Repair this computer کلیک کنید.

همچنین بخوانید  افزایش سرعت ویندوز 10 با چند گام ساده

۲. سپس وارد این مسیر: Troubleshoot >Advanced options > Startup Repair شوید.

بوت نشدن کامپیوتر

۳. سیستم عامل خود را انتخاب کنید و سپس ابزار Startup Repair مشکلات سیستم را بررسی کرده و سعی می کند مشکلات پیدا شده برطرف کنید یا پیشنهادهایی را ارائه دهد.

مرحله ۴. پس از اتمام ، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و بررسی کنید که آیا پیام disk boot failure insert disk and press enter” ناپدید می شود.


۴: CHKDSK را اجرا کنید


خطاهای هارد دیسک همچنین ممکن است خطای “boot disk failure insert disk system and press enter” باشد برای رفع ان مراحل زیر را انجام دهید.

می تواند از برامه CHKDSK استفاده کنید. برنامه CHKDSK می تواند مشکلات خاص را در مورد هارد دیسک بررسی کند و انها را رفع کند.

۱.کامپیوتر خود را با اسفاده از سی دی نصب ویندوز بوت کنید.
۲. در پنجره نصب ویندوز کلیدهای میانبر Shift+f10 را فشار دهید.

خطای boot disk faikure

۳. پنجره خط فرمان باز می شود عبارت “Chkdsk c: /r” را تایپ کنید (به جای درایو “c” درایور که ویندوز را روی ان نصب کرده اید را بنویسید.)

حل مشکل بوت نشدن کامپیوتر

زمانی که از شما پرسیده می شود که می خواهید برنامه chkdsk بعد از راه اندازی مجدد اجرا شود کلید “y” را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید سپس کامپیوتر ریستارت می شود و برنامه chkdsk خودکار اجرا شده و خطاهای هارد دیسک را بررسی و سعی می کند انها را رفع کند.

۵. تعمیر mbr اسیب دیده

اگر MASTER BOOT RECORB) MBR) اسیب دیده باشد ویندوز بوت نمی شود و پیغام disk boot failure insert disk and press enter” یا “non system disk or disk error را نمایش می دهد.
برای رفع ان کامپیوتر را از روی سی دی نصب ویندوز بوت کرده و در پنجره نصب روی لینک Repair your computer کلیک کنید.

همچنین بخوانید  شکستن پسورد ویندوز 10
مشکل بوت نشدن کامپیوتر


سپس به مسیر Troubleshoot > Advanced Options > Command prompt بروید. و دستورات زیر را در هر خط اجرا کنید.

 bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

بوت نشدن کامپیوتر

۶. استفاده از system restore

اگر راه حل های فوق را امتحان کردید اما هنوز نمی توانید از خطای خرابی راه اندازی دیسک در ویندوز ۱۰ خلاص شوید؟ در این صورت ، ما شک داریم که پرونده سیستم شما خراب باشد. برای رفع آن ، باید از system restoe برای تعمیر یا بازیابی سیستم استفاده کنید.

دیسک نصب ویندوز ۱۰ را وارد کرده و بوت PC را از روی آن تنظیم کنید ، سپس بر روی Repair the computer کلیک کنید.
روی Troubleshooting کلیک کنید سپس system restore را انتخاب کنید.

حل خطای boot disk failure

برای ادامه روند و رفع خرابی راه اندازی دیسک در ویندوز ۱۰ ، دستورالعمل های موجود در صفحه را دنبال کنید.

نصب مجدد ویندوز
اگر همه تلاش ها به نتیجه نرسد ، باید سیستم عامل ویندوز را دوباره نصب کنید. این کار دشواری نیست ، اما وقت زیادی از شما می گیرد علاوه بر نصب مجدد سیستم عامل ، باید برنامه های مورد نیاز را نصب کنید برای اموزش نصب ویندوز می توانید مقاله نصب ویندوز ۱۰ را مطالعه کنید.

4 thoughts on “۶ روش رفع مشکل بوت نشدن ویندوز ۱۰

 1. علیرضا says:

  درود من یه مشکل دارم ویندوز ۱۰ نصب کردم بدون مشکل پیش رفت ولی بعد از ریست شدن لوگوی ویندوز میاد و فورا دوباره ریست میشه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • رسول پردل says:

   سلام
   خطا در این مرحله بیشتر از سخت افزار می تونه باشه و احتمالا از طرف رم کامپیوتر شما است.
   مشخصات سخت افزار سیستمتون رو بفرمائید.

 2. علیرضا says:

  سلام من پارتیشن بندی mbr دارم و میخام که تبدیلgpt و uefi کنم از طریق نصب ویندوز از روی فلش وقتی که ترتیب بوت رو روی فلش میزارم بد که میخاد بوت شه دوباره ویندوز که روی هارد هست رو اجرا میکنه و صفحه نصب ویندوز جدید رو نمیاره و یه سوال دیگر هم دارم برای تغییر legecy به uefi بوت فلش رو روی gpt بزارم یا روی mbr چون من با هردو مورد چک کردم هم mbr و هم gpt ولی این مشکل رو بازم دارم ممنون میشم جواب بدید متشکر

  • رسول پردل says:

   سلام
   احتمالا فلش شما درست بوتیبل نشده و چون بوتیبل نیست از هارد شما بوت میشه
   برای این که ببینید فلش بوتیبل است زمانی که کامپیوتر را روشن می کنید پائین صفحه جلو عبارت boot menu یکی از کلید های مادربرد را نمایش می دهد با زدن این کلید منو بوت نمایش داده می شود و می توانید فلش خود را انتخاب کنید. (که معمولا کلید F2 است البته بسته به مادربردهای مختلف این دکمه فرق می کنه)
   برای تبدیل MBR به GPT می توانید از نرم افزار MINI TOOLS PARTITION استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *